Професорка і завідувачка кафедри біохімії та біотехнології ПНУ ім. В. Стефаника Марія Байляк розповіла в інтерв’ю про дослідження, які проводились і продовжують проводитись на кафедрі, за підтримки грантової програми Національного фонду досліджень України, незважаючи на повномасштабну війну росії проти України

Йдеться, зокрема, про проєкт «Інтермедіати фенілпропаноїдного шляху як речовини для продовження тривалості і якості життя», які виконують дослідники кафедри (провідні фахівці, аспіранти і студенти), керівником проєкту є Марія Байляк. Сам проєкт розпочався у 2020 році. Дослідження стосуються того, як різні речовини, зокрема: екстракт з кореня родіоли рожевої, ферулова кислота, динітрофенол, перець чилі, альфакетоглутарат можуть впливати не лише на тривалість життя, а й на його якість у таких модельних об’єктів як плодові мушки Drosophila melanogaster і миші. Саме тому, було проведено фізіологічні, біохімічні визначення, а також встановлюються молекулярні механізми тих чи інших ефектів. Звісно, внаслідок повномасштабного вторгнення росіян до України в перші тижні експерименти призупинились, однак вже влітку дослідники продовжили свою роботу і продовжують її донині, настільки наскільки це можливо, зважаючи на масовані ракетні удари по території України і відключення електроенергії. Крім того, обладнання надане за підтримки грантової програми Національного фонду досліджень України допомагає у ці нелегкі часи, так, «саме низькотемпературний холодильник допоміг врятувати результати роботи науковців під час війни. У перші ж дні вчені провели забір зразків (з дотриманням усіх норм біоетики), а тканини заморозили. «Якби не холодильник, ми б не зуміли зберегти матеріал. Адже навіть азот, який ми використовували для зберігання зразків, навесні на території області знайти було не можливо» — йдеться на сайті НФДУ у інтерв’ю Марії Байляк. Отож, саме завдяки грантовій програмі Національного фонду досліджень України дослідники отримали нове якісне обладнання, яке не лише необіхдне для виконання експериментів, а й допомагає у критичних ситуаціях.
Детальніше про дослідження під час війни, читайте у інтерв’ю Марії Байляк за посиланням: https://nrfu.org.ua/news/zdorovya-i-aktyvnist-u-bud-yakomu-viczi-misiya-dosyazhna/?fbclid=IwAR0X21f5p01JsSDhuRBF2HBCHS_-mOhrgl4N3cq5dlBLNRTQ5NdOuUhS7g4

Дякуємо нашим партнерам, які допомагають у цей нелегкий час для нас всіх, а також бажаємо сил, терпіння і багато енергії для досліджень керівнику проєкту Марії Байляк і дослідникам, адже наука має розвиватись, незважаючи ні на що! І звісно, кожен має працювати на своєму фронті, щоб таким чином пришвидшити перемогу України.