Професор Володимир Лущак у співавторстві з провідною фахівчинею Тетяною Дмитрів опублікували розділ книги під назвою «Gut Microbiome as a Target for Anti-ageing Interventions» — книга Biochemistry and Cell Biology of Ageing: Part V, Anti-Ageing Interventions.
У розділі обговорюється взаємозв’язок між кишковою мікробіотою (сукупністю мікроорганізмів кишківника) і старінням. Зміни у складі кишкової мікробіоти з віком, зокрема зменшення її різноманіття та функціональної активності, сприяють розвитку хронічних запальних станів, зниженню імунітету та прискоренню старіння. Отже, кишковий дисбактеріоз, тобто дисбаланс між корисними і шкідливими мікроорганізмами кишківника, розглядається як ризик прискореного старіння, а кишкова мікробіота є мішенню для розробки нових підходів для підтримки здорового довголіття.
Ключова ідея розділу полягає в тому, що цілеспрямоване втручання в кишкову мікробіоту може стати ефективною стратегією для профілактики вікових розладів і боротьби зі старінням. Зокрема, автори аналізують різні підходи спрямовані на поліпшення складу та функціональності кишкової мікробіоти на основі дієти, споживання пробіотиків/пребіотиків і фізичних вправ. Ці стратегії демонструють значний потенціал у боротьбі зі змінами, пов’язаними зі старінням, і сприяють не лише здоров’ю кишківника, але й якості життя загалом.