Студентки четвертого курсу кафедри біохімії та біотехнології Факультету природничих наук, Христина Федів та Ірина Яцків, повернулися з тримісячного наукового стажування в Інституті фізіології університету Тюбінгена (Німеччина). Цей один із найстаріших та найпрестижніших університетів Німеччини відомий своїми досягненнями у сферах біології та медицини.
У рамках стажування студентки працювали в лабораторії нейрофізіології, де досліджували роль мікроглії при двох патологічних станах: нейрозапаленні, спричиненому отруєнням галогеналканами, та при наявності мутації посилення функції (GoF) гена KCNA2, що кодує калієвий канал Kv1.2. Важливою частиною роботи було опанування сучасних методів флуоресцентної мікроскопії та цифрового аналізу зображень, які дозволили отримати глибше уявлення про клітинні механізми, що лежать в основі патологічних процесів у мозку.
Цей напрям доповнює наукову тематику нашої кафедри, зокрема дослідження, які стосуються взаємозв’язку між розладами харчової поведінки та нейрозапаленням.
Однією з найцінніших складових цього досвіду стала підтримка, яку дівчата відчули з боку колективу лабораторії:
«Ми були приємно вражені доброзичливою атмосферою в лабораторії. З перших днів нам допомагали адаптуватися, ділилися знаннями та підтримували у всіх починаннях.», — розповідають Христина та Ірина.
Окрім інтенсивної наукової діяльності, стажування стало цінним особистим і культурним досвідом. Студентки мали змогу відвідати низку німецьких міст, серед яких Штутгарт, Мюнхен, Констанц і навіть Страсбург у Франції, а також водоспад у Швейцарії. Це дало змогу краще зрозуміти європейську культуру, познайомитися з новими людьми та відчути атмосферу міжнародної наукової спільноти.
«Ці три місяці в Тюбінгені стали для нас не просто стажуванням, а справжнім проривом — як у науковому, так і в особистісному розвитку. Ми здобули цінні знання, попрацювали з сучасним обладнанням і побачили, як функціонує одна з найпотужніших дослідницьких лабораторій у Європі. А ще – ми подорожували, надихалися архітектурою і культурою, відкривали для себе нове щодня», — діляться враженнями студентки.
Нагадаємо, що ці стажування стали можливими завдяки освітньому проєкту, профінансованому Німецькою службою академічних обмінів (DAAD) за програмою “Україна цифрова: забезпечення академічного успіху у часи кризи”. Проєкт передбачає академічну підтримку українських студентів під час війни та створює можливості для інтеграції у міжнародне наукове середовище.
Кафедра біохімії та біотехнології ПНУ щиро вдячна партнерам з університету Тюбінгена та DAAD за підтримку та можливості, які мотивують студентів до глибшого занурення у світ науки