- Здобутки кафедри у 2019 році
- Здобутки кафедри у 2018 році
- Здобутки кафедри у 2017 році
- Здобутки кафедри у 2017 році (лінк у Facebook)
Основні здобутки кафедри за час існування
- Створено потужну лабораторну базу для проходження практики та виконання науково-дослідних робіт студентами, аспірантами та співробітниками кафедри: лабораторія мікробіології, лабораторія культури клітин та імуноферментного аналізу, біохімічна лабораторія, лабораторія мікроклонального розмноження рослин, лабораторії для утримання та проведення експериментів з різними модельними організмами.
У лабораторіях кафедри біохімії та біотехнології
-
📌Успішно завершили навчання в аспірантурі та захистили кандидатські дисертації 18 аспірантів: 16 – зі спеціальності «Біохімія», 2 – зі спеціальності «Імунологія». Серед них 15 – випускники Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. Захищено дві докторські дисертації (Галина Семчишин «Молекулярні механізми адаптації дріжджів Saccharomyces cerevisiae до стресових чинників» та Марія Байляк “Підвищення адаптаційного потенціалу дріжджів Saccharomyces cerevisiae та плодової мушки Drosophila melanogaster рослинними екстрактами, кетокислотами та аргініном”). На даний момент на кафедрі над дисертаційними роботами працює 5 аспірантів та 1 докторант.
- 📌Налагоджено активне співробітництво з закордонними партнерами з Канади, США, Великобританії, Німеччини, Швеції, Фінляндії, Польщі та Бразилії. Так, починаючи з 2010 року, молоді співробітники та студенти активно беруть участь у виконанні наукових проектів у лабораторії професора Стефана Пєжиновського у Лундському університеті (Швеція) та Інституту фізіології та харчування тварин ім. Кєлановського (Яблонна, Польща). З часу створення кафедра також дуже інтенсивно співпрацює з професором Кеннетом Сторі з Карлтенського університету міста Оттави (Канада). З 2016 року здійснюється співпраця з доктором Ольга Гаращук із Тюбінгенського університету (Німеччина).
- 📌Отримано фінансування та проведено дослідження за 5 держбюджетними темами і трьома проектами за кошти Державного фонду фундаментальних досліджень. На сьогодні проводяться дослідження за тематикою двох проєктів, фінансованих Національним фондом досліджень України, та одного проєкту, фінансованого МОН України. Завдяки проєктам від НФДУ кафедра отримала сучасне наукове обладання вартістю понад 3 млн гривень.
- 📌Виграно п’ять тривалих міжнародних грантів для виконання наукових досліджень: проект «Риби як модель для вивчення змін довкілля, спричинених людиною» у рамках конкурсу спільних німецько-українських проектів (керівник – професор В. Лущак, 2009-2011 рр.), проект «Вивчення нового фактору засвоєння поживних речовин з метою впливу на ожиріння» у рамках шведської програми Visby (керівник – доцент Г. Семчишин, 2010-2013 рр.); українсько-німецький грант від наукової фундації Фольксваген для реалізації проекту «Клітинні механізми здорового старіння мозку при обмеженні калорійності їжі» (керівник від України – професор В. Лущак, 2017-2020 рр.), грант Науково-технологічного центру України «Наночастинки для лікування діабету» (керівник – доцент О. Лущак, 2017-2019 рр.), транскордонний румуно-український проект “Персоналізовані підходи для попередження ожиріння та діабету” (керівник від України – професор В. Лущак, 2020-2022 рр.).
- 📌Також співробітниками кафедри отримано понад 20 індивідуальних грантів для проведення наукових досліджень, участі у школах чи стажування за кордоном (В. Лущак, Г. Семчишин, О. Лущак, О. Кубрак, І. Юркевич, Б. Ровенко, М. Щербій, Д. Господарьов, О. Абрат, М. Байляк, Л. Лозінська, Ю. Василик, Г. Шмігель, О. Лозінський, О. Драганчук, В. Гусак, О. Стрільбицька). Так, протягом 2016-2017 року наші співробітники О. Лущак та І. Юркевич проводили дослідження в Інституті імунобіології та епігенетики імені Макса Планка (Фрайбург, Німеччина) за підтримки Німецького науково-дослідницького товариства. Доцент Дмитро Господарьов протягом 2011-2013 років працював на позиції постдока у лабораторії Dr. Hovard Jacobs (Університет м. Тампере , Фіндляндія, 2011-2013). У 2017 році доцент Олег Лущак отримав Грант Президента України для молодих вчених для виконання проекту «Молекулярні механізми трансгенераційного перепрограмування метаболізму». У 2018 році доцент Марія Байляк стала однією з переможниць першої української премії Лореаль-Юнеско “Для жінок у науці”. У 2021 році науковиці Ольга Стрільбицька та Марія Байляк стали переможцями програми “Малі дослідницькі гранти” від громадської організації U.S.-Ukraine Foundation Biotech Initiative (програма «Біотехнологічні ініціативи» американсько-українського Фонду).
- 📌У 2017 році завдяки наполегливій роботі Уляни Джаман кафедра стала одним з 15 переможців програми Instrumental Access від неприбуткової організації Seeding Labs (Бостон, Массачусетс, США). Завдяки цій програмі кафедра отримала високоякісне лабораторне обладнання зі США.
- 📌Результати наукових досліджень кафедри поглиблюють уявлення про фізіолого-біохімічні механізми адаптації живих організмів – бактерій, дріжджів, рослин, комах і риб – до дії низки несприятливих чинників довкілля: ксенобіотиків та йонів важких металів, температури, сольового стресу та незбалансованого режиму харчування. Великий комплекс робіт присвячений вивченню ролі вільнорадикальних процесів у організмі в нормі та за різноманітних порушень, а також проводиться активне дослідження речовин, які можуть підвищувати захисний потенціал організму, коригувати метаболічні порушення та сповільнювати старіння.
- 📌Співробітники кафедри стали співавторами та редакторами 10 англомовних монографій, понад 250 статей у наукових журналах міжнародного рівня, понад 200 тез доповідей; взято участь у 40 наукових конференціях та з’їздах, у тому числі у 12 конференціях закордоном.
- 📌Професор В. Лущак входить у сотню найкращих науковців України за показниками цитованості наукових публікацій. У 2016 та 2018 рр. він отримав нагороду «Лідер науки України 2016» від Міністерства освіти і науки та однієї з найбільших наукометричних баз даних «Web of Science» компанії «Clarivate Analytics». Переважно завдяки публікаціям кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатський національний університет за нормованим показником цитованості (кількість цитувань на одну публікацію) був визнаний найбільш цитованим університетом України. У 2016 році професор В. Лущак також отримав премію від найбільшої наукометричної бази даних «Scopus» – «Scopus Awards Ukraine» у номінації “Найкращі вчені без обмеження у віці”.
- 📌Молоді науковці кафедри О. Лущак та О. Кубрак протягом 2012-2016 рр. входили до 50 найбільш цитованих молодих науковців України. В 2018 році Олег Лущак отримав нагороду від українсько-американської організації «U.S. Ukraine Foundation» за розвиток біотехнологічної галузі в Україні. Доцент Марія Байляк в 2018 році стала переможницею першої української премії “Для жінок у науці”, що є частиною глобальної програми Loreal-Юнеско.
- 📌У 2007 році кафедра стала одним зі співорганізаторів міжнародного воркшопу з фізіології мембранного транспорту та клітинної збудливості», в якому взяло участь два нобелівські лауреати – Ервін Неєр та Берт Закман.
- 📌З 2013 року кафедрою проводяться щорічні науково-практичні школи для молоді: Літня Карпатська школа з сучасної експериментальної біології для молодих науковців України та Осіння школа юного біохіміка для учнів-старшокласників.
- 📌У 2016 році співробітники кафедри за ініціативи професора О. Гаращук і доктора О. Зойменіхт з Німеччини отримали грант на проведення німецько-української літньої школи “Перспективи для молодих вчених в біологічних науках: як справлятися з глобальними викликами сучасного суспільства”. Школа була профінансована Німецькою службою академічних обмінів.
- 📌У 2019 році спільно з німецькими співорганізаторами, проф. Віктором Уманським та доктором Тетяною Євсою, була проведена німецько-українська літня школа “Перспективи біомедицини з фокусом на імунотерапію раку”. Школа була профінансована Німецькою службою академічних обмінів (DAAD).
- 📌Співробітники кафедри активно займаються популяризацією науки серед населення та школярів. Вони проводять наукові пікніки, їздять з експериментами по школах, виступають по телебаченню та радіо, дають інтерв’ю в газетах, забезпечують функціонування біотехнологічної лабораторії для учнів спільно з Малою академією наук.
- 📌Основна наша гордість – це досягнення наших студентів: 7 студентських робіт стали переможцями Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт (Лужна Ліда, Гришук Христина, Бурдилюк Надія, Лилик Марія, Клоновський Андрій та Грущенко Анастасія, Олег Дем’янчук та Наталія Бутенко, Мар’яна Сітко, Роксолана Щерба, Дмитро Василюк); троє студентів – переможці конкурсу «Завтра.UА» (Лозінський Олександр, Никорак Микола, Зварич Тетяна); 15 студентів як виконавці наукових проектів стали співавторами статей у міжнародних наукових журналах; понад 30 студентів були відзначені дипломами та грамотами на всеукраїнських та міжнародних наукових конференціях або отримали гранти на поїздки для участі в наукових конференціях; 11 студентів та 9 аспірантів працювали у наукових та навчальних закладах за кордоном – в Польщі, Швеції, Фінляндії та Німеччині. Так, у 2017-2019 рр. студенти Анастасія Грущенко, Наталія Петрів, Марія Головчак та Мирослава Ватащук виграли стипендію Leonhard-Euler-Programm, фінансовану DAAD (Німецькою службою академічних обмінів) для проведення наукових досліджень у Гановерському медичному університеті; студенти Аліна Заячківська та Надія Стефанишин отримали річну стипендію Фонду Східноєвропейських досліджень на 2018/2019 навчальний рік; протягом червня-липня 2019 року студент Іваночко Мар’ян проходив стажування на кафедрі цитобіохімії університу м. Лодзь у рамках програми IAESTE.
- 📌Випущено понад 200 спеціалістів-біохіміків, які успішно працюють у галузях клінічної біохімії, функціональної біохімії, мікробіології, молекулярної біології як в Україні, так і за її межами (Польща, Фінляндія, Швеція, Канада, США, Німеччина). Зокрема, за кордоном у наукових закладах працюють (або довший час там працювали) Ольга Кубрак, Богдана Ровенко, Олег Лущак, Марія Щербій, Ольга Байне-Головчук, Людмила Лозінська, Лідія Лужна, Ірина Богович, Андрій Білічак, Ніна Кепещук, Ірина Кіндрат.
- 📌Частина наших випускників залишились працювати у рідному університеті і тепер формують штат кафедри біохімії та біотехнології. Чимало наших випускників працює у Івано-Франківському медичному національному університеті. Серед випускників є й ті, які працюють у школах та державних лабораторіях, приватних діагностичних лабораторіях та інших підприємствах.
- 📌У найбільшій міжнародній базі даних «Скопус» наведені понад 250 наукових публікацій співробітників кафедри. Ці роботи процитовані понад 7000 раз, що свідчить про високий рівень публікацій, які виходять з нашої кафедри.