ПЕРСОНАЛІЗОВАНІ ПІДХОДИ ДЛЯ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ОЖИРІННЯ ТА ДІАБЕТУ – СПІЛЬНА РУМУНСЬКО-УКРАЇНСЬКА ПРОГРАМА ОТРИМАННЯ ТА ПОШИРЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЗДОРОВ’Я
16 червня 2020 року на кафедрі біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (ПНУ) стартувала реалізація транскордонного проєкту “Персоналізовані підходи для попередження ожиріння та діабету – спільна румунсько-українська програма отримання та поширення знань про здоров’я (PrePOD)”. Грант 2SOFT/4.1/56 реалізується в межах Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020 та фінансується Європейським союзом через Європейський Інструмент Сусідства (90%), а також залученими університетами-партнерами (10%).
Термін реалізації проєкту – 18 місяців. Координаторами є професор, завідувач кафедри біохімії та біотехнології ПНУ Володимир Лущак (м. Івано-Франківськ, Україна) та професор, завідувач кафедри охорони здоров’я та розвитку людини університету “Штефан чел Маре” Mihai Covasa (м. Сучава, Румунія). До команди проєкту з українського боку входять як спеціалісти Прикарпатського національного університету, так і Івано-Франківського національного медичного університету.
Головна мета проєкту– підвищення обізнаності населення щодо факторів ризику, пов’язаних з надмірною вагою, ожирінням та цукровим діабетом, обстеження дорослих і дітей на місцях та їх персоніфіковане консультування.
Проєкт покликаний сприяти зменшенню поширення ожиріння та цукрового діабету в Україні та Румунії.
ЗАВДАННЯ
- Провести скринінг осіб (дорослих і дітей), щоб визначити їхні ризики щодо надмірної ваги, ожиріння або діабету і забезпечити інтегративні індивідуалізовані інструменти для профілактики захворювань.
- Оцінити поточну медичну практику сімейних лікарів та навчити надавачів первинної медико-санітарної допомоги в прийнятті превентивних підходів і ефективного консультування з питань харчування для пацієнтів із ожирінням та цукровим діабетом.
- Активізувати співробітництво між Румунськими та Українськими фахівцями охорони здоров’я з метою:
1) отримання наукового розуміння поточної ситуації щодо показників ожиріння і цукрового діабету 2 типу в наших регіонах;
2) визначення загальних науково-обґрунтованих рішень щодо зниження темпів захворювань; і 3) підвищення рівня доступу викладачів, технічного персоналу і студентів до наукових знань шляхом залучення їх у програми обмінних візитів, тренінги та заходи проєкту, що пов’язані з дослідницькою діяльністю.
ЦІЛЬОВІ ГРУПИ
I. Прямі цільові групи:
1) Місцева громада
Представлена румунським та українським міським та сільським населенням дорослого та шкільного віку з базових регіонів Сучавського повіту та Івано-Франківської області, які хворіють або мають ризик розвитку ожиріння та/або діабету.
2) Сімейні медичні працівники
Друга мета проєкту- залучити місцевих медичних працівників до надання консультацій з питань харчування та освіти в установах первинної медичної допомоги серед населення Румунії/України.
II. Непрямі цільові групи: Викладачі, дослідники, технічний персонал, студенти та інший персонал, залучений до цього проекту з обох країн.
Сучавський університет імені Штефана чел Маре, м. Сучава, Румунія:
Керівник проєкту – Міхай Коваша
Провідний науковий співробітник – Діана Мунтян
Старший науковий співробітник – Роксана Тодерян
Науковий співробітник – Камелія Оана Яшку
Фінансовий менеджер – Луїза Піжу
Адміністративний помічник – Лоредана Петраску
Контактна особа: Професор, доктор Міхай Коваса
Посада: керівник проєкту
E-mail: mcovasa@gmail.com
Адреса: Сучавський університет імені Штефана чел Маре
вул. Університетська, 13, м. Сучава, Румунія, 720229
Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, м. Івано-Франківськ, Україна:
Керівник проєкту (Головний науковий співробітник) – Володимир Лущак
Провідний науковий співробітник (Провідний науковий співробітник) – Галина Семчишин
Старший науковий співробітник (Старший науковий співробітник) – Тетяна Микитин
Науковий співробітник (Старший науковий співробітник) – Олександра Абрат
Науковий співробітник (Молодший науковий співробітник) – Іван Твердохліб
Фінансовий менеджер (Провідний фахівець) – Олександра Довга
Адміністративний помічник (Провідний фахівець) – Ольга Зінюк
Контактна особа: Професор, д.біол.н. Володимир Лущак
Посада: керівник проєкту
E-mail: vlushchak@ukr.net
Адреса: Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
- вул. Шевченка, 57, м. Івано-Франківськ, Україна, 76018
Детальніша інформація на сайті проєкту – http://www.prepod.org.ua/