Тема проєкту: Доклінічна оцінка ефективності фармацевтичних препаратів для пом’якшення наслідків посттравматичного стресового розладу
Грантхолдер: Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (Проект Міністерства науки та освіти України)
Державний реєстраційний номер: 0125U000396
Терміни виконання проєкту: з 1 січня 2025 по 31 грудня 2027 року
АНОТАЦІЯ (короткий зміст проєкту)
З огляду на масштаб воєнних дій в Україні, спричинених російським вторгненням у лютому 2022 році,прогнозується зростання поширення посттравматичного стресового розладу (ПТСР) як серед військових, так іцивільного населення, що пережило окупацію. На сьогодні ПТСР не має ефективного лікування, а найкращіклінічні практики рідко досягають ефективності 50%. Зважаючи на термінову необхідність ефективноголікування ПТСР, ми застосуємо стратегію перепрофілювання медичних препаратів (drug repurposing). Мипроведемо доклінічний скринінг низки фармацевтичних препаратів із встановленим профілем безпеки тавідомими терапевтичними ефектами на здатність полегшувати симптоми ПТСР із використанням мишей якмоделі. Терапевтичні ефекти фармакологічних препаратів плануємо виявляти реєструючи зниження симптомівтривожності та депресії у мишей, підданих травматичному стресу. Для найбільш ефективних препаратівплануємо оцінку дозо- та часо-залежних ефектів із визначенням відомих біохімічних маркерів.
Мета роботи – оцінити здатність деяких фармацевтичних препаратів різних фармакотерапевтичних группослаблювати симптоми ПТСР, використовуючи тваринну модель мишей та зʼясувати дозо- та часо-залежнітерапевтичні ефекти.
Завдання:
1) Перевірити ефективність препаратів різних фармакотерапевтичних груп (снодійні, антигістамінні;анксіолітики; психостимулятори; інгібітори моноаміноксидази; тонізуючі; вітаміни; метаболіти; жовчогінні;засоби, що впливають на травну систему) для лікування ПТСР;
2) Відібрати препарат/препарати, які проявили найвищу ефективність у подоланні ПТСР у мишей, дляподальших доклінічних тестувань;
3) Вивчити ефективність препарату/препаратів залежно від тривалості прийому та дози;
4) Дослідити здатність фармакологічних препаратів впливати на показники імунної системи та метаболізму,на основі біохімічних та молекулярних маркерів, які визначені в ході виконання проєкту №0123U101790.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ ВИКОНАННЯ ПРОЄКТУ
Незважаючи на значну кількість фармакологічних та немедикаментозних підходів, які до цього часу використовувались для лікування хворих на ПТСР, не існує ефективного лікування, яке могло б широко застосовуватися. Очікуваним результатом проєкту буде виявлення здатності фармацевтичних препаратів, які вже впроваджені в медичну практику та використовуються для лікування інших захворювань, полегшувати симптоми ПТСР. Передбачається, що корисна дія від вживання деяких фармакологічних препаратів буде проявлятися нормалізуючими змінами у поведінці мишей та знижуватиме рівень маркерів ПТСР. Обраний нами експериментальний підхід передбачає також з’ясування дозо-залежних ефектів та визначення оптимального періоду прийому препарату/препаратів для мишей. Результати проєкту будуть істотним внеском у пошуку шляхів лікування ПТСР та пов’язаних з ним патологій.
Керівник проєкту: к.б.н., Ольга Стрільбицька;
е-мейл: olha.strilbytska@pnu.edu.ua