Надія Бурдилюк
Зараз я працюю на фірмі Xema Oy м. Лаппеенранта (Фінляндія). Залучена до проєкту нарощування гібридомного банку клітин, а також до збору імуноферментних наборів (посадка плашок, приготування буферів, комплектація наборів). Відповідальна за виділення ДНК з гібридом для подальшого секвенування.
Перспективи — запуск біореактора FiberCell Systems (нарощування гібридом у порожнистих волокнах), який моделює кровоносну систему ссавців для умов подібних in vivo, покращує життєздатність клітин, позбавляє необхідність розщеплення клітин, забезпечує ріст клітин високої щільності, як і в організмі людини, стабілізує pH системи клітинної культури, зменшує потребу в сироватці та дозволяє використовувати безбілкове середовище, таке як CDM-HD, збільшує концентрацію виділяється продукту в 10 —100 разів, забезпечує безперервне виробництво протягом багатьох місяців. Мої колеги беруть участь в інших проєктах, тому дати оцінку наскільки мій рівень відповідає їхньому — важко, оскільки зі мною працюють два хіміки і один біотехнолог (всі набагато старші за мене).
Дивлячись зі сторони, можу із впевненістю сказати, що потрібно вибрати один напрямок роботи, максимально зануритись в нього і розібрати по цеглинках. Найголовніше — він має бути цікавим для сприйняття! У світі науковці використовують більш сучасні методи, ми, на жаль, в цьому пасемо задніх.
Зацікавити майбутніх студентів можна стажуванням в інших університетах, не обов’язково за кордоном!!! У нас в Україні є багато університетів з якими можна колаборувати, навчатись новому й обмінюватись досвідом!