З 25 по 31 липня в Прикарпатському університеті на базі кафедри біохімії проходила перша німецько-українська літня школа на тему “Перспективи для молодих вчених в біологічних науках: як справлятися з глобальними викликами сучасного суспільства”. Школа ставила перед собою цілі опрацювати не тільки ряд власне науково-дослідницьких питань, але також обговорити питання сучасної природничої освіти та науково-освітньої політики.
Добитися поставлених цілей вдалося завдяки винятковій професійності організаторів та зацікавленості відібраних за конкурсом учасників. Конкурс, до речі, складав приблизно три претенденти на місце і в його результаті було відібрано 25 учасників з Дніпра, Києва, Краматорська, Львова, Одеси, Сум, Тернополя, Харкова та Чернівців. Вже з перших хвилин реєстрації було зрозуміло, що на школу потрапили одні з найперспективніших молодих науковців. Молодь була дуже активною в обговоренні суто наукових виступів, у створенні ефективної професійної атмосфери і сприятливого для майбутніх контактів середовища. Все вийшло набагато краще, ніж очікувалося.
Лектори з Німеччини та України в своїх лекціях розповіли про сучасний стан досліджень таких проблем, як старіння і психічні захворювання (доктор Ольга Гаращук); взаємодія нервової та імунної систем при захворюваннях (доктор Марина Скок); синтетична біологія і пошук нових антибіотиків (доктор Андрій Лужецький); рак печінки та імунотерапія (доктор Тетяна Євса); зелені біотехнології та виробництво продуктів харчування (доктор Роман Волков); тощо. Програма школи
З різноманітними темами з кафедри також виступали представники таких громадських організацій, як мережа UKRAINE (доктор Оксана Зойменіхт), Український Науковий Клуб (доктор Наталія Шульга), мережа Українські Науковці у Світі (доктор Юрій Халавка) та Рада Молодих Вчених Національної Академії Наук України (доктор Олександр Скороход). Це були презентації, дискусії, круглі столи і персональні консультації з питань реформи української науки, взаємодії науковців між собою, кар’єрних можливостей в науці загалом і в Німеччині зокрема, тощо.
Органічною частиною цієї літньої школи були також практичні лабораторні навики, яких учасники набули під час п’яти практичних занять. Команда професора Володимира Лущака ретельно підготувала і провела разом з учасниками досліди з вивчення ряду фізіологічних та біохімічних параметрів, ферментативної активності ряду білків та вивчення статусу певних білків у тканині методом вестерн-блотингу.
Ця школа не була б можливою, якби не винятковий ентузіазм і віра в Україну наших колишніх співвітчизників Ольги Гаращук і Оксани Зойменіхт, які разом з завідувачем кафедри біохімії та біотехнології Володимиром Лущаком стали ініціаторами та організаторами цієї події. Професор Ольга Гаращук є директором Інституту Фізіології II при Тюбінгенському Університеті, викладач і дослідник світового рівня. Доктор Оксана Зойменіхт є менеджером з міжнародної співпраці при центрі молекулярної медицини імені Макса Дельбрюка в Берліні. Професор Володимир Лущак завідує кафедрою біохімії та біотехнології у Прикарпатському національному університеті. Співробітники кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету доктор Галина Семчишин та магістр Уляна Джаман дуже багато докладись до вирішення організаційних питань проведення школи, а особливо – відбору учасників. Школа була профінансована агенцією DAAD – Німецькою Службою Академічних Обмінів з ресурсів Міністерства закордонних справ ФРН.