Йдеться, зокрема, про проєкт «Інтермедіати фенілпропаноїдного шляху як речовини для продовження тривалості і якості життя», які виконують дослідники кафедри (провідні фахівці, аспіранти і студенти), керівником проєкту є Марія Байляк. Сам проєкт розпочався у 2020 році. Дослідження стосуються того, як різні речовини, зокрема: екстракт з кореня родіоли рожевої, ферулова кислота, динітрофенол, перець чилі, альфакетоглутарат можуть впливати не лише на тривалість життя, а й на його якість у таких модельних об’єктів як плодові мушки Drosophila melanogaster і миші. Саме тому, було проведено фізіологічні, біохімічні визначення, а також встановлюються молекулярні механізми тих чи інших ефектів. Звісно, внаслідок повномасштабного вторгнення росіян до України в перші тижні експерименти призупинились, однак вже влітку дослідники продовжили свою роботу і продовжують її донині, настільки наскільки це можливо, зважаючи на масовані ракетні удари по території України і відключення електроенергії. Крім того, обладнання надане за підтримки грантової програми Національного фонду досліджень України допомагає у ці нелегкі часи, так, «саме низькотемпературний холодильник допоміг врятувати результати роботи науковців під час війни. У перші ж дні вчені провели забір зразків (з дотриманням усіх норм біоетики), а тканини заморозили. «Якби не холодильник, ми б не зуміли зберегти матеріал. Адже навіть азот, який ми використовували для зберігання зразків, навесні на території області знайти було не можливо» — йдеться на сайті НФДУ у інтерв’ю Марії Байляк. Отож, саме завдяки грантовій програмі Національного фонду досліджень України дослідники отримали нове якісне обладнання, яке не лише необіхдне для виконання експериментів, а й допомагає у критичних ситуаціях.
Детальніше про дослідження під час війни, читайте у інтерв’ю Марії Байляк за посиланням: https://nrfu.org.ua/news/zdorovya-i-aktyvnist-u-bud-yakomu-viczi-misiya-dosyazhna/?fbclid=IwAR0X21f5p01JsSDhuRBF2HBCHS_-mOhrgl4N3cq5dlBLNRTQ5NdOuUhS7g4
Дякуємо нашим партнерам, які допомагають у цей нелегкий час для нас всіх, а також бажаємо сил, терпіння і багато енергії для досліджень керівнику проєкту Марії Байляк і дослідникам, адже наука має розвиватись, незважаючи ні на що! І звісно, кожен має працювати на своєму фронті, щоб таким чином пришвидшити перемогу України.